nie pon wto śro czw pią sob
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31
Jak wybrać sejf?
Jak wybrać sejf?

Przed podjęciem decyzji co do zakupu sejfu warto odpowiedzieć sobie na kilka pytań. Oto one:

Czy wartość przechowywanych przedmiotów nie będzie porównywalna z kosztem zakupu sejfu? Może lepiej będzie zdecydować się na skrytki, znakowanie lub ukryte pomieszczenie?

Planując budynek można przewidzieć ukryte pomieszczenie. Jeśli wejście do niego będzie starannie ukryte i nikt niepowołany o nim nie będzie wiedział to zwłaszcza w przypadku krótko trwającego włamania czy napadu takie ukryte pomieszczenie może okazać się zbawienne i to zarówno w przypadku zagrożenia ludzi jak i mienia.

Ze skrytkami jest podobnie jak z ukrytym pomieszczeniem - jeśli są dobrze pomyślane i wykonane mogą być nawet skuteczniejsze niż sejf, zwłaszcza jeśli nic nie sugeruje posiadania znacznego bogactwa.

Szczegółowej recepty na dobrą skrytkę podać nie można (opisanie przecież najlepszych skrytek natychmiast uczyni je najgorszymi ze wszystkich możliwych), ale proszę nie chować cennych rzeczy w lodówkach, w szafie z bielizną, cukiernicach, pod dywanem, w tapczanie, w książkach, w kwiatkach czy żyrandolu, bo o tym wie nawet najgłupszy przestępca. Jak widać łatwiej podać gdzie nie należy chować precjozów niż gdzie i jak je chować. Znam natomiast przypadki tak dobrze wykonanych skrytek, że dla ich odkrycia trzeba by rozebrać cały dom a przynajmniej wszystkie meble i ściany.

Czym się kierować przy wyborze sejfu? 

Czy klucz do sejfu powinien być jeden czy dwa; czy lepszy będzie mechaniczny czy też elektroniczny, a może oba2
Z zasady przy przechowywaniu wartościowych rzeczy zaleca się jednoczesne stosowanie dwóch rodzajów zamknięć, najlepiej tak aby ich zasada działania była odmienna. Uchroni nas to przed niemiłą niespodzianką gdyby okazało się, że wynalazcy w środowisku przestępców wymyślili sposób na pokonanie jednego z zastosowanych zabezpieczeń. Dwa rodzaje zamknięć a więc i dwa klucze (jeden np. elektroniczny) w dużym stopniu chronią przed wymuszonym otwarciem czy przed otwarciem ukradzionym kluczem. Oczywiście nie można wtedy kluczy trzymać w jednym miejscu.

Jeśli klucz ma być mechaniczny, to czy jego kształt i konstrukcja umożliwia dorobienie duplikatu z odcisku?
Sejfy starego wzoru, otwierane kluczem, tak jak zamek w drzwiach, nie są najlepszym zabezpieczeniem ponieważ, po pierwsze klucz można dorobić (jeśli można), po drugie są one łatwiejsze [zwłaszcza starsze konstrukcje] do otwarcia za pomocą materiału wybuchowego niż sejfy na zamek cyfrowy. Sejfy których zamki nie mają dziurek na klucze są bardziej odporne na użycie do ich sforsowania materiałów wybuchowych.

Czy istnieje groźba wymuszenia otwarcia sejfu?
Jeśli tak, warto wybrać sejf umożliwiający ustawianie przedziału czasowego, w którym nie może być on otwierany nawet przez właściciela. Taki przedział czasowy można ustawiać z wyprzedzeniem wielu dni. Można też połączyć wymuszone otwarcie sejfu (otwarcie przez właściciela lecz ze specjalnym błędem) z uruchomieniem dyskretnego sygnału alarmowego powiadamiającego centrum monitorowania o napadzie.

Czy wartość zgromadzonych w sejfie rzeczy nie będzie na tyle duża, aby przestępcom opłaciło się go wywieźć bez otwierania? 
Jeśli sejf może być wyniesiony, trzeba przewidzieć jego umocowanie w ścianie lub do podłoża.
W przypadku sejfów ciężkich trzeba sprawdzić, czy strop ma odpowiednią wytrzymałość i ewentualnie za pomocą dodatkowej konstrukcji tak rozłożyć ciężar aby nie przekroczyć dopuszczalnego nacisku na 1 m2. Obecnie oferowane są sejfy wykonane ze specjalnych materiałów które przy tych samych wymiarach zewnętrznych co sejfy wykonane z materiałów tradycyjnych mają prawie dwukrotnie większą objętość wnętrza.

Czy sejf będzie otwierany kilka razy dziennie czy sporadycznie?
W pierwszym przypadku lepiej mieć dwa sejfy, jeden otwierany często, a drugi ukryty, o którym nie muszą wiedzieć nawet inni domownicy.

Czy istnieje zagrożenie pożarem?
Oferowane są specjalne ognioodporne sejfy, w których temperatura nie przekroczy 50 st.C przy jedno lub dwugodzinnym działaniu temperatury 1000 st.C . Oznacza to, że bezpieczne są w jego wnętrzu nawet informacje zawarte na nośnikach magnetycznych. Jedyną “wadą” tych sejfów jest to że po takim działaniu temperatury nie nadają się najczęściej do powtórnego użycia a i samo otwarcie po pożarze może wymagać fachowca.

 
Zaloguj się
Submit
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 605 251 302
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl